Mauricio Abdelnur, un muncitor din Argentina, a găsit pe stradă un plic deteriorat care conținea cecuri în valoare totală de 37 de milioane de pesos, echivalentul a aproximativ 23.000 de euro. După ce a identificat proprietarul sumei, bărbatul a înapoiat banii, dar a rămas dezamăgit de recompensa primită.
„Am plecat de la serviciu la 6:00 dimineața și m-am dus acasă, în cartierul Lamadrid. Am găsit un plic mare, ușor rupt, iar înăuntru erau cecuri în valoare de 37 de milioane de pesos (aproximativ 23.000 de euro)”, a explicat el, conform publicației franceze Ouest France.
Acasă, i-a povestit fiului său despre descoperirea sa.
„Mi-a spus imediat: «Tată, trebuie să dai banii înapoi». Am găsit asta foarte emoționant”, a adăugat el.
Hotărât să facă ceea ce este corect, Mauricio a început să caute proprietarul banilor. Cu ajutorul inteligenței artificiale, el a reușit să identifice emitentul cecurilor: o companie agricolă din San Luis. Acesta a stabilit o întâlnire în cartierul Los Boulevares din Córdoba pentru a returna cecurile.
Conștient de riscurile posibile, Mauricio a luat toate măsurile de precauție înainte de a preda cecurile.
„Am fotografiat fiecare cec și am contactat compania telefonic. De siguranță, am trimis și pozele. Imaginați-vă că aș fi returnat cei 37 de milioane de pesos și apoi aș fi fost acuzat că i-am pierdut. Aș fi avut mari probleme”, a explicat el.
După predarea cecurilor, muncitorul a fost recompensat cu doar 30.000 de pesos, echivalentul a aproximativ 18 euro. „Ce glumă! Doar 30.000 de pesos… O recompensă infimă, mai ales având în vedere timpul și energia investite. Nu am făcut asta pentru bani, dar fiul meu a înțeles”, a declarat el.
Cu toate acestea, Mauricio nu și-a ascuns dezamăgirea: „Mă întristează că o companie milionară mi-a oferit atât de puțin. Am evitat o pierdere uriașă pentru ei, am avut grijă de bunurile lor și am predat totul personal pentru ca lucrurile să decurgă bine. Nu mă simt tratat corect”.
În Zagreb, un tânăr a avut parte de o zi neobișnuită după ce, în drum spre casă, a găsit un sul de bancnote chiar lângă un bancomat din centrul orașului. Fără să stea pe gânduri, el a decis să ducă banii la Poliție, gest care i-a adus ulterior o surpriză neașteptată.
