Un cetățean italian în vârstă de 32 de ani a fost arestat după ce a încercat să intre în România cu o cantitate uriașă de droguri, ascunsă în bagaje. Bărbatul călătorea ca pasager într-un autocar pe ruta Spania – România.
Potrivit autorităților, acesta a fost prins în flagrant chiar la intrarea în țară, luni, 23 martie 2026.
„Persoana în cauză a fost prinsă în flagrant delict de către polițiștii de frontieră, la intrarea în țară, în timp ce ar fi deținut, ca pasager într-o cursă de transport internațional pe ruta Spania – România, aproximativ 31 de kilograme de canabis.”, potrivit unui comunicat de presă.
Descoperirea a fost făcută în urma unui control efectuat de polițiștii de frontieră din Nădlac, sub coordonarea DIICOT.
„Drogul de risc destinat comercializării, porționat în 31 de pungi, a fost descoperit în cele două trolere ale persoanei cercetate.”, au precizat polițiștii.







Anchetatorii spun că întreaga cantitate era pregătită pentru vânzare pe piața din România.
După flagrant, autoritățile au luat imediat măsuri: „La data de 23 martie 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Arad au dispus reținerea unui inculpat (cetățean italian), în vârstă de 32 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic internațional și trafic intern de droguri de risc.”
Ulterior, instanța a decis arestarea preventivă.
„Judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Arad a dispus arestarea preventivă a inculpatului, pentru o perioadă de 30 de zile.”
Cazul este instrumentat de procurorii DIICOT, împreună cu polițiștii de combatere a criminalității organizate.
Autoritățile reamintesc că, pe durata anchetei, suspectul beneficiază de toate drepturile legale și de prezumția de nevinovăție.
