Partajeaza

Prețul cărnii de miel a crescut semnificativ în județul Bistrița-Năsăud, ajungând în 2026 la 25 de lei kilogramul în viu și 50 de lei la carcasă, conform datelor prezentate marți, în cadrul ședinței Colegiului Prefectural, de șeful DSVSA, Ioan Bogolin, transmite Agerpres.

În 2025, crescătorii vindeau mielul în viu la un preț de 18-20 de lei pe kilogram. Anul acesta, exporturile au ajuns la aproximativ 81 de tone de carne de miel către Italia și 2,3 tone către Bulgaria, potrivit sursei citate.

„Până la această dată, au fost sacrificate în abatoare și au ieșit de pe teritoriul național aproximativ 8.500 de capete, reprezentând circa 85 de tone. Prețul pentru cumpărător este mare, în jur de 25 de lei în viu (pe kilogram – n.r.), pentru vânzător zic că este mic. Carcasă, probabil undeva la 50 de lei, la nivel de producător, nu știu cum va fi în unitățile de comercializare”, a declarat Ioan Bogolin.

Județul dispune de trei abatoare autorizate de DSVSA. Acestea au înregistrat o cerere crescută pentru tranșarea mieilor, în contextul restricțiilor impuse de Uniunea Europeană privind exportul de ovine vii.

Recent, echipa Libertatea a mers în Piața Obor din București pentru a vedea cât costă un kilogram de carne de miel înainte de Sărbătorilor Pascale din 2026.

Citește articolul complet

By

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *