Partajeaza

Sunt la vârsta la care ar trebui să îmi fac planuri, să visez și să cred că lumea e a mea. În schimb, mă trezesc numărând umbrele prietenilor care s-au pierdut pe parcurs. În timp ce politicienii își ajustează cravatele în studiouri TV și turuie despre „strategii naționale”, eu îmi văd amicii transformându-se în spectre. Nu sunt doar cifre în statistici seci; sunt oameni cu care am împărțit căștile în autobuz și care acum nu mai pot lega două propoziții fără să le tremure mâinile sau să li se piardă privirea în gol.

1. Teatrul Ieftin al Autorităților

Statul român abordează fenomenul drogurilor cu mentalitatea unui bunic autoritar care crede că bătaia e ruptă din rai, dar care, în realitate, e prea leneș să se ridice de pe canapea. Ministerele se bat în comunicate de presă sterile, dar unde ești tu, Statule, când un puști de liceu are prima supradoză într-o toaletă publică?

  • Prevenția e o glumă proastă: Campaniile din instituțiile de învățământ sunt de un penibil absolut. Vin oameni în uniformă care ne citesc articole din codul penal, fără să priceapă că un tânăr nu consumă pentru că vrea să devină infractor, ci pentru că vrea să fugă de o realitate pe care nu o mai poate procesa.
  • Reabilitarea e un mit urban: Dacă n-ai norocul unor părinți cu conturi grase care să te trimită la clinici de lux prin străinătate, sistemul te scuipă afară. Spitalele de stat sunt adesea anticamere ale iadului, unde ești sedat și uitat într-un salon cu igrasie, printre pacienți cronici. Statul nu vrea să te vindece; vrea doar să nu te mai vadă pe stradă, să nu strici peisajul.

2. „Ce va zice lumea?” – Pumnul în gură dat de familie

Am asistat la scene care mi-au întors stomacul pe dos. Nu din cauza substanțelor, ci a reacției adulților „responsabili”. Trăim într-o cultură a imaginii, unde onoarea de fațadă a familiei e infinit mai prețioasă decât viața copilului.

Am văzut părinți care, aflând că fiul sau fiica lor are o problemă, în loc să caute un terapeut, au ales izolarea forțată și violența, sperând că „îi scot gărgăunii din cap”. Am auzit mătuși și unchi dându-și coate la mesele festive, șușotind despre „ăla care s-a stricat”, de parcă ar vorbi despre o marfă expirată la supermarket, nu despre un nepot care are nevoie de compasiune, nu de sentințe.

Lipsa de empatie a rudelor este, în esență, o formă cruntă de lașitate. Le e atât de frică de stigmatul social, încât aleg să ignore buba până când aceasta face cangrenă.

3. Singurătatea celor care rămân să privească

Să fii prietenul unui consumator în România e un blestem tăcut. Te uiți la ei cum se dizolvă sub ochii tăi și n-ai unde să suni. Nu există un „helpline” care să funcționeze cu adevărat, nu există grupuri de suport reale pentru noi, cei care îi vedem prăbușindu-se.

Societatea ne învață să-i izolăm chirurgical. „Nu te mai asocia cu el, că te trage după el”, ne spun profesorii cu o detașare clinică. Dar cine îl ajută pe el? Dacă noi, prietenii, îi întoarcem spatele, cine mai rămâne? Dealerul. Dealerul e singurul care răspunde la telefon la 3 dimineața. Dealerul e singurul „disponibil” și „înțelegător”.

„Suntem o generație de sacrificiu într-o țară care preferă să ne plângă la înmormântări, cu coroane scumpe, decât să ne asculte când încă mai respirăm.”


Verdictul unei generații abandonate

Ne-ați lăsat singuri în fața celor mai mari demoni. Ne-ați oferit o școală care ne stresează până la epuizare și un viitor care, de multe ori, arată ca o gaură neagră. Iar când unii dintre noi cad, căutați vinovați în muzica de la căști sau în hainele largi, în loc să aveți curajul să vă uitați în oglindă.

România nu are doar o problemă de consum; are o criză profundă de umanitate. Până când nu vom înlocui „rușinea” cu „ajutorul” și „pedeapsa” cu „terapia”, vom rămâne țara care își îngroapă tinerii sub preșul greu al indiferenței.

By AntonioD

Am 22 de ani si locuiesc in Romania de la vasta de 13 ani. Provin dintr-o familie mixta din Republica Moldova. Scriu poezi si mici novele inca de cand eram mic.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *