Un bărbat de 38 de ani din Craiova a fost reținut de polițiști după ce a fost prins de două ori în aceeași seară conducând sub influența alcoolului, deși avea permisul suspendat.
<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/F0a5_2gz5Fc?si=L-6zZZSApZqVdyhh” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” referrerpolicy=”strict-origin-when-cross-origin” allowfullscreen></iframe>
Primul incident s-a petrecut pe 21 martie, pe strada Pașcani, unde polițiștii Secției 5 l-au oprit pentru un control. Aparatul etilotest a arătat o alcoolemie de 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat, anunță Gazeta de Sud.
Cu toate acestea, bărbatul a urcat din nou la volan câteva ore mai târziu, fiind descoperit de această dată pe strada Dâmbovița, la ora 23.00. De data aceasta, etilotestul a indicat o valoare de 0,47 mg/l.
În ambele cazuri, polițiștii au constatat că acesta conducea fără permis, dreptul său fiind suspendat.
Ulterior, bărbatul a fost dus la spital pentru prelevarea de probe biologice, necesare stabilirii exacte a alcoolemiei. Conform Gazeta de Sud, sub coordonarea procurorului de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Craiova, acesta a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Dolj.
